הטלפון שלנו:
077-2172770

אודותינו

אודותינו

החזון שלנו

 

התקשרות זוגית - מחברים קצוות בבית מבקשת לפתח ולהעניק כלים לזוגות, משפחות וקהילות יהודיות לחיים משותפים על בסיס דו קיום, הבנה הדדית וסובלנות בין מגזרים שונים על הרצף האמוני (דתי-חילוני) ולמען אחדות ישראל בחברה הישראלית.

​.

ללוות ולהעצים זוגות ומשפחות עם פערים בהשקפה הדתית כדי שישכילו לגשר על פערים אלו ולהגיע למציאות משותפת חדשה, מכילה ומאושרת. אנו מאמינים כי משפחות אלה מהוות דוגמה והשראה לחיים של דו קיום וסובלנות בכלל החברה הישראלית.  

 

רקע

 

החברה הישראלית הינה חברה מגוונת המורכבת ממגוון מגזרים וקבוצות. לשמחתנו, תמורות חברתיות וטכנולוגיות מואצות שהחלו במאה העשרים ואחת מביאות לאינטגרציה מוגברת בין המגזרים השונים ולטשטוש הגבולות ביניהם: העלייה בשיעורי הגיוס לצה"ל ובהשתלבות בלימודים אקדמיים ובשוק העבודה בקרב אוכלוסיות דתיות וחרדיות מביאה לחשיפה מוגברת שלהן לתרבות החילונית, ומנגד, אוכלוסיות חילוניות מחפשות היכרות מחודשת עם המסורת היהודית וחיבור למצוות, וזאת דרך שיעורי יהדות הפונים לקהל הרחב ומתקיימים במסגרות מגוונות באופיין. אינטרגציה זו מביאה לריבוי מפגשים בין האוכלוסיות שונות, אשר בין תוצאותיהם גם מעברי פרטים בין המגזרים ושינויים בהגדרת הזיקה האישית לדת: חזרה בתשובה, יציאה בשאלה, והגדרת השתייכות מחודשת לזרמים ולאורחות חיים שונים כגון רפורמי, חרדי, חרד"לי, דתי-לאומי, חסידויות שונות, "כיפה שקופה" (מושג המתייחס לאנשים המקיימים אורח חיים דתי אך בוחרים שלא לשאת סממנים חיצוניים) ועוד. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מ-2009, כשליש (33%) מהחרדים מעידים כי לא חיו בבית חרדי בהיותם בני 15, וכרבע (24%) מהחילונים לא חיו בבית חילוני בגיל זה.

 

ריבוי המפגשים בין המגזרים – יש בו כדי לתרום לאחדות ישראל, אך שינוי אשר חל בהשקפתו הדתית של אדם בהיותו נשוי ובעל משפחה בעוד בן זוגו שומר על אורח חייו המקורי עשוי לגרום למשבר בבית ולערער את ההרמוניה בתוך המשפחה. השינוי בהשקפה גורר אחריו שינוי בולט באורח החיים אשר מביא עמו התמודדות מאתגרת ושאלות רבות החוצות את כל תחומי החיים: ניהול הבית, חינוך הילדים, כשרות, שבת, חגים, הקשר עם המשפחה המורחבת ועוד נושאים רבים, הופכים לנושאים טעונים. בן הזוג שלא שינה את דרכו מתקשה להתמודד עם השינוי וחווה תחושת בגידה. המצב הנפשי של בני הזוג משפיע גם על התפקוד שלהם במקומות העבודה, אשר עשוי לגרום לקשיים כלכליים. גם בריאות הנפש של הילדים נפגעת כיוון שהם חשופים לקונפליקט בבית, ומצוקתם מתבטאת לעתים בהתנהגויות רגרסיביות ובבעיות התנהגותיות נוספות. פרט לקשיים בתוך הבית, נדרשים זוגות אלה להתמודדות נוספת מול המשפחה המורחבת כמו גם מול החברה והסביבה הקרובה. בקרב המשפחה המורחבת של החוזר בתשובה והיוצא בשאלה מתעוררת חרדה גדולה לגבי אופן ההתנהלות של אותו בן משפחה: האם הוא איבד את ההיגיון? האם יוכל לדאוג למשפחתו? האם יישאר בקשר עם שאר בני המשפחה? האם יהפוך לנטל על ההורים? משפחות רבות מגיבות בלחץ ובחרדה ומנתקות את הקשר, או לחילופין, מציבות אולטימטום ומחייבות את בן המשפחה לשוב לאורח חייו הקודם. תגובות מעין אלה יוצרות קרע, משבר וריחוק במשפחה. גם החברה הכללית עדיין מתקשה לקבל ולהכיל משפחות מורכבות מעין אלה והן, מצדן, מתקשות להרגיש שייכות ולמצוא קהילה שתענה על צרכיהן.

 

רבים מהזוגות הנקלעים למשבר זה נותרים חסרי אונים וללא כלים להתמודדות עם הפער שנוצר, תופסים את המציאות החדשה כבלתי אפשרית ולכן חשים כי הברירה היחידה הינה לפתוח בהליכי גירושין. גם בעיני החברה נתפסת זוגיות כזו כבלתי אפשרית והפערים נראים כבלתי ניתנים לגישור.

 

הפתרונות העומדים לרשות הזוגות כיום

 

בעוד קהלי החוזרים בתשובה והיוצאים בשאלה יכולים להסתייע בארגונים רבים לצורך ליווי ותמיכה בתהליך האישי שלהם, זוגות החווים משבר עקב פערים בהשקפה הדתית מתקשים למצוא מענה מקצועי ומתאים לבעיותיהם. 

 

לרשות החוזרים בתשובה עומדים ארגונים רבים המקיימים שיעורי תורה ומצוות, הן במפגשים והן באופן מקוון, ולמען היוצאים בשאלה פועלים ארגונים המסייעים ברכישת השכלה כללית ובהשתלבות בשוק העבודה וכן מציעים השתייכות לקהילה תומכת. עם זאת, כיוון שזוגיות בין דתי לחילוני עדיין נתפסת בקרב רבים בחברה הישראלית כבלתי אפשרית, ארגונים אלה אינם עוסקים במתן מענה למשפחות מעורבות, אלא מתמקדים בליווי בתהליך האישי ותמיכה בו, ללא התייחסות למסגרת המשפחתית בה חי האדם.

 

רבים מזוגות אלה פונים לייעוץ זוגי אצל מטפלים מקצועיים חילוניים או רבנים, אך בדרך כלל מוצאים כי אף אחד מצדדים אלה אינו מכיר היטב מצב כזה, אינו ער לרגישויות ולצרכים היחודיים של שני הצדדים גם יחד ומתקשה להכיל מורכבות זו. למרבה הצער, ייעוץ לא מקצועי שכזה, בין אם על ידי איש מקצוע חילוני או על ידי רב, עשוי להביא לפרידה ולעגמת נפש.

 

המענה הייחודי שלנו

 

אנחנו מאמינים שאפשר אחרת: אפשר לראות בפער על רקע השקפה דתית בין בני הזוג הזדמנות לצמיחה ולהתפתחות. אפשר להישאר יחד, ואפילו באושר, וכל זאת מבלי שאף צד יוותר על אמונותיואיננו מחזירים בתשובה ולא מוציאים בשאלה, אלא מעניקים לזוגות כלים מעשיים לגשר על הפער ולקיים בתים שמחים יחדיו, וכל זאת באמצעות מענה מקצועי על ידי מומחים המכירים היטב מצב ייחודי זה ועל ידי קיום קהילה פעילה של זוגות מעורבים אשר מהווה מסגרת תמיכה והעצמה. לפי תפיסתנו, ניתן לקיים זוגיות בריאה מתוך כבוד הדדי, קבלת השונה והתמקדות במכנה המשותף במקום בגורמים המפלגים, וזאת מוכיחים מדי יום מאות זוגות ומשפחות אשר היו על סף פירוק אך בזכותנו הצליחו להימנע מגירושין ומקיימים כיום בהצלחה בתים מעורבים, ביניהם גם זוגות שהגיעו מהמגזר החרדי. 

 

עמותת התקשרות זוגית: מהניסיון האישי אל זוגות רבים בישראל

 

עמותת התקשרות זוגית (עמותה ללא מטרות רווח), הארגון היחיד בארץ הנותן מענה לזוגות מעורבים מבלי לנסות לשנות אף אחד מהצדדים, הוקמה על ידי עמי ואביטל ברעם, אשר חוו את המשבר על בשרם: עמי חזר בתשובה בעוד אביטל נשארה חילונית, אך הם החליטו לשמור על התא המשפחתי כנגד כל הסיכויים. מתוך החוויה האישית, נפגשו עם זוגות נוספים אשר פגשו לאורך הדרך, גיבשו אותם לקבוצה ויצרו קשר עם הפסיכולוגית הקלינית והמטפלת הזוגית אסתר מייזליש. כך נפתחה הקבוצה הראשונה, עבור עמי ואביטל ברעם וחבריהם. הסדנה השיגה את מטרתה – כל שבעת הזוגות עברו תהליך מוצלח של העצמה זוגית והתמודדו עם הפער האמוני ביניהם. לאור הצלחתם בגישור על הפערים שלהם עצמם, החליטו עמי ואביטל לתרום מהידע שלהם ומניסיונם האישי וחברו לאנשי מקצוע דתיים וחילוניים נוספים, על מנת להגיע לזוגות רבים ככל הניתן החווים מצב זה ולתת להם כלים לשמור על הבית. ב-7 השנים הראשונות עברה השמועה מפה לאוזן, ועמי ואביטל ברעם פתחו קבוצות נוספות, שנפגשו פעם בשבוע, אצלהם בסלון ממש. בעקבות פרסומים אוהדים בתקשורת ובעקבות המלצת של זוגות שסיימו את הסדנה, הדרישה לסדנאות הלכה וגדלה. כיום, מתקיימות הסדנאות הרבות ב'מרכז התקשרות', הסדנה שינתה את אופייה והשתפרה, הצוות התמקצע והמרכז פעיל ושוקק.

 

המענה הראשון לזוגות המגיעים אלינו הינו סדנת ייעודית בת ששה עשר מפגשים לזוגות מעורבים. סדנה זו מתקיימת ארבע פעמים בשנה ומועברת על ידי אנשי מקצוע דתיים וחילוניים: פסיכולוגים ויועצים לצד אנשי דת, אשר כולם בעלי ניסיון בטיפול בזוגות עם פערים אלה. בסדנה מקבלים הזוגות כלים לגישור על הפער ולמציאת פתרונות יצירתיים למענה על צרכיו של כל צד וכן להתמודדות עם נושא חינוך הילדים והעמדת טובתם בראש סדר העדיפויות. אלה כוללים מיומנויות תקשורת, הבנה הדדית של הצרכים ודיון משותף באתגרים ובדרכים להתגבר עליהם.

 

בוגרי הסדנאות מהווים קהילה תוססת של משפחות מעורבות המקיימת פעילויות משותפות רבות, בכלל זה שבתות משותפות, מפגשים בחגים, הרצאות, טיולים וערבי עיון. קהילה זו מהווה מסגרת מעצימה ותומכת עבור המשפחות שלנו, אשר לעתים מתקשות להשתלב במעגלים חילוניים או דתיים.

 

ההצלחה שלנו במספרים

 

·        כ-90% מהזוגות שפנו אלינו הצליחו להימנע מגירושין ומפירוק הבית וממשיכים לשמור על קשר איתנו.

·        גם הזוגות שבסופו של דבר התגרשו, עשו זאת מתוך כבוד הדדי ותוך שמירה מירבית על בריאות נפשם של הילדים, בליווי של מומחי הסדנה.

·        כ-3,000 איש בשנה (250 איש בחודש) משתתפים באופן סדיר בפעילויות שלנו.

 

מסר של אחדות: מבתים מעורבים בישראל לכלל החברה הישראלית

 

הקהילה שלנו, בה ניתן לראות משפחות מעורבות מסוגים רבים, מהווה דוגמה חיה לקבלת השונה, לקירוב לבבות ולתקשורת מקרבת בחברה הישראלית. כל אחד מהזוגות שלנו מהווה שגריר וסוכן שינוי המפיץ את הבשורה בסביבתו – במקום העבודה, בקהילה, בשכונה, במשפחה המורחבת ועוד, וזוהי תרומתנו להנחלת מסר האחדות והסובלנות בכלל החברה הישראלית: הרי אם ניתן לחיות אלה עם אלה באושר ובכבוד בתוך הבית, בוודאי שאפשר גם בחברה ובמדינה. 

 

זוגות רבים, אשר חלקם היו על סף גירושין, הצליחו להגיע לשלום בית ומקיימים כיום חיי משפחה תקינים ומספקים בזכות הכלים שקיבלו אצלנו והשתייכותם לקהילה המעצימה שלנו, וכל זאת ללא כל סיוע או סבסוד מטעם גופים ממשלתיים, פוליטיים או קרנות אלא רק בזכות עזרתם של תורמים פרטיים.

 

אנו מבקשים להגיע לכמה שיותר משפחות עם פערים בישראל ללא קשר למצבן הכלכלי. עזרתכם תאפשר למשפחות מכלל הציבור, בכלל זה משפחות מעוטות יכולת, להצטרף אלינו ולהציל את הבית.