הטלפון שלנו:
077-2172770

שאלות ותשובות

שאלה :

·         איך מתמודדים עם חינוך הילדים?
תשובה:

עמי ברעם

זהו הנושא המורכב ביותר. ילד יכול לחיות טוב עם זה שאבא דתי ואמא לא, או להיפך, אבל הוא לא יכול לחיות ולצמוח עם זה שאבא ואמא רבים.כששותלים עץ תפקידנו להשקות ולתחום את העץ  אבל אי אפשר להגיד לו לצמוח. כאשר כל צד 'מושך' בכוח שהילד ילך לצד שלו- הילד עלול 'להיקרע' ולבחור במשהו אחר לגמרי. כאשר המניע הוא חרדות ולחץ מפני העתיד, פועלים מתוך 'כיווץ' וכולם יוצאים נפסדים. העבודה מתמקדת בהווה, בלי ציפיה לתוצאות מיידיות: לגדל את הילד בבית נעים ושמח, ולהעניק לו יציבות רגשית ובריאות נפשית. ממילא, העתיד יהיה טוב יותר.

איך? זוגות רבים מחפשים תשובות. אין תשובות - יש דרך. כאשר סוללים את אבני היסוד-  תקשורת, הבנה, שיתוף, קבלה והכלה- מוצא הזוג בעצמו את התשובות היצירתיות והפתרונות המיטביים עבורו.

 


שאלה :

·         מדוע נדרשת עבודה מבן הזוג שלא שינה דבר בחייו?

 תשובה:

עמי ברעם: הדבר הראשון שעושה 'התקשרות' הוא שיקוף המציאות החדשה בחיי בני הזוג, אליה אי אפשר להתכחש, גם אם נקלעו לשם שלא מבחירה.

 אי אפשר להחזיר את הגלגל אחורנית. בצומת הזו, נדרשת בחירה אמיצה ואחראית. אם לא רוצים לפרק את הבית ורוצים להמשיך לחיות ביחד, חייבים להבין שנדרשת המון עבודה. וכמו בכל קונפליקט זוגי, אין כאן צד אחד- העבודה היא עבודה זוגית והדדית.


שאלה :

·         ומה עם בן הזוג שחזר בתשובה- האם הוא נדרש לוותר?
תשובה: עמי ברעם: 'ויתור' הוא לא המינוח הנכון. כשמישהו מוותר, הוא מחכה בפינה לקבל תגמול. ויתור מכניס למקום של 'קרבן' הסובל עבור עקרונותיו, מקום שמביא לתוצאות הרסניות.

 מתאים יותר להשתמש במילה אחריות.

זו הבנה של החוזר בתשובה, שהוא בחר בדרכו החדשה כאשר הוא כבר נשוי ובעל משפחה. נדרשת ממנו עבודה להשקיע בבניית ביתו, . עליו למתן את ה'אורות' וההתלהבות, גם אם זה לא קל. 


שאלה :

·         איך מחברים קטבים כה רחוקים?
תשובה: עמי ברעם:

הדרך להצליח היא להחליף משקפיים ולהתחיל להסתכל יותר פנימה. בני הזוג לומדים לתמוך בשני ולכבד את עולמו, למרות השוני. באמצע יש את העולם המשותף שצריך לחבר ולטפח. זהו תהליך בו מתמקדים בנקודות משותפות עליהן אין קונפליקט ו'מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך'. 

 לומדים לזהות את הפחד, שמביא לכיווץ פנימי, ולא נותן מקום לאחר. כשלא נותנים לפחד לנהל את ההתנהגות, זו תחילת הדרך. בהמשך, ניתן  לחיות בשמחה ליד השונה. כשיש הקשבה וסובלנות ואדם לומד למתן את עצמו מול הסביבה הקרובה אליו- אלו הם זרעים של צמיחה. מי שבוחר לעשות עבודה במקום הזה, זוכה לראות את הפירות.

הרעיון הוא לאפשר לכל זוג למצוא את הדרך שלו, בה הוא מחליט ליצור את המציאות החדשה של החיים. זוגות רבים מצאו דרכים יצירתיות מאד כדי ליצור את המרחב המשותף כך שיהיה מוסכם על כל הצדדים.